Collegium Politicum se sešlo v Itálii

Po covidové pauze se uskutečnilo odložené Výroční setkání Collegium Politicum v Itálii. Jde o pravidelnou akci evropských univerzit spolupracujících v rámci badatelské sítě zaměřené na studium antického politického myšlení. Téma letošní konference bylo Oikos nomos. Politics and Economics in Ancient Thought.

Pořadatelem letošního setkání, které proběhlo 8. - 9. října 2021, byla Università di Macerata. Místem konání konference pak byla italská Senigallia. Hybridní forma konference umožnila jak online prezentaci a kontakt s účastníky, kteří se nemohli účastnit přímo, tak zejména tolik postrádaný osobní kontakt, který přispěl nejen k intenzivní odborné komunikaci, ale v neposlední řadě i k vytvoření nesmírně vřelé atmosféry celého setkání. Se svými příspěvky zde vystoupili přední odborníci z univerzit v Itálii, Španělsku, Anglii, Německu či Řecku. Naše univerzita byla zastoupena dvěma členy katedry filozofie a humanitních studií: Josefem Mouralem a Veronikou Konrádovou.

Vítanou zprávou, kterou rádi oznamujeme, je také to, že hostitelem příští konference Collegium Politicum bude Univerzita J. E. Purkyně. Konference na téma "Non-citizens in the City: Strategies of Differentiation and Integration in Ancient Political Theory and Practice" je plánovaná na 27. - 28. května 2022.