Chcete vědět, jak se proměňovala tvář Ústí nad Labem? Přečtěte si o tom v Historickém atlase!

Zajímáte se o historii našeho města? Pak Vás jistě potěší zpráva o nově vyšlém Historickém atlase města Ústí nad Labem! Historický atlas měst České republiky, svazek č. 32 – Ústí nad Labem vydala ve spolupráci s Historickým ústavem AV ČR, v. v. i., Filozofická fakulta UJEP.

Věděli jste, že krajinu města Ústí nad Labem a jeho blízkého okolí můžeme právem považovat za jednu z nejpestřejších ve střední Evropě? Že Labe plnilo úlohu jednoho z nejvýznamnějších říčních přístavů Evropy? Že byla v současných Městských sadech roku 1903 vybudována přesná replika historického Ústí v poměru 1 : 1?

Ústí nad Labem ušlo od svého založení ve 13. století dlouhou a klikatou cestu, kterou nejde zjednodušit jen na jeho současnost. Proč Ústí vypadá, jak vypadá? A jak vypadalo dřív?

Na tyto otázky barvitě odpovídá Historický atlas města Ústí nad Labem. Na dobových fotografiích ukazuje vrcholy a pády ústecké architektury i to, jak malá labská osada spolkla okolní vesnice a vyrostla v krajské město. Čtivý historický komentář, který začíná několik století před naším letopočtem a končí v současnosti, je psaný nejen pro odborníky, ale i laickou veřejnost. Podstata atlasu ale spočívá v podrobných historických i rekonstrukčních mapách, které kromě rozvoje místního osídlení dokumentují také vývoj kartografie.

Atlas je k dostání v univerzitním knihkupectví (Pasteurova 1) a v Informačním středisku Ústí nad Labem (Mírové náměstí 1). Publikace určitě zazáří nejen v knihovničce milovníků historie, ale i všech ústeckých patriotů!