Beseda Pád komunistických režimů na FF UJEP

V pondělí 4. 11. 2019 od 18 hodin se na FF UJEP uskutečnila debata Pád komunistických režimů v Československu a v NDR očima aktérů s Markusem Meckelem, Janem Urbanem a Petrem Gandalovičem.

Československo a Německá demokratická republika byly v roce 1989 považovány za nejrigidnější země tzv. Východního bloku. K masovému vystoupení proti tehdejším komunistickým režimům zde došlo až na podzim, o to rychlejší zde však byl posléze proces jejich zániku.

V čem byly komunistické režimy v Československu a v NDR podobné a v čem naopak rozdílné? A jak se lišil průběh předání moci opozičním skupinám v těchto zemích? Na tyto otázky odpovídali opoziční aktivista a poslední ministr zahraničí NDR Markus Meckel, signatář charty 77 a novinář Jan Urban a zakladatel Občanského fóra v Ústí nad Labem a pozdější ministr zemědělství a velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Moderátorem debaty byl novinář Petr Honzejk, tehdejší student ústecké univerzity.

Akci pořádalo Collegium Bohemicum, o. p. s. ve spolupráci s FF UJEP v rámci 21. Dnů české a německé kultury.