29. ročník dějepisné soutěže gymnázií

29. ročník dějepisné soutěže gymnázií (Gymnázium Cheb) Evropské dějiny 1900 - 1939. Epidemické okolnosti rozhodly, že letošní soutěž jak v podobě krajských kol (jaro 2021), tak mezinárodního česko – slovenského finále (25. listopadu) proběhla online.

Epidemické okolnosti rozhodly, že letošní soutěž jak v podobě krajských kol (jaro 2021), tak mezinárodního česko – slovenského finále (25. listopadu) proběhla online. Z Ústeckého kraje se do 75 členného finále probojovalo šest týmů – Chomutov, Litoměřice, Roudnice, Teplice, Ústí nad Labem (dr. V. Šmejkala), Žatec, což svědčí o dobrých schopnostech škol Ústeckého kraje najít a spoluvytvořit šikovné zájemce o historii. Tříčlenná družstva dorazila společně se svými pedagogy na půdu FF UJEP, kde se podařilo vytvořit solidní a příjemné prostředí nejen pro samotné soutěžení, ale také pro tak důležité osobní setkání. Kromě hlavního pořadatele Gymnázia Cheb a FF samotné, akci podpořil také Krajský úřad (Jiří Řehák). Celkově se na prvních místech umístila gymnázia Košice, Ústí nad Orlicí a Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. Na velmi pěkném 11. místě se umístili žáci Gymnázia Roudnice a 25. byli Tepličtí. Gratulujeme. Ani ostatní gymnázia úplně nezklamala, jejich výsledky mohly být ovlivněny i některými technickými problémy. Ostatně už tím, že se žáci na soutěž připravovali a „nakoukli“ i do některých tajů minulosti, „vyhráli všichni.“

Další ročník bude zaměřen na období Druhé světové války v Evropě, zatím se přihlásilo 288 gymnázií z České i Slovenské republiky, překvapil nebývalý zájem slovenských gymnázií, přihlášeno jich je přesně 106, což je více jak polovina z jejich celkového počtu. Krajská kola by se měla 6. dubna 2022, doufejme, že naživo a na také na naší fakultě. Děkujeme všem za spolupráci.