Rozhovor s tvůrci vzdělávacího filmu Patriotismus - nacionalismus - národovectví

Vzdělávací film pro studenty středních škol

Nově vznikající vzdělávací film pro studenty středních bude výsledkem projektu financovaného evropským sociálním fondem Patriotismus – Nacionalismus – národovectví v českých zemích. V současné době je scénář jednoho z plánovaných šesti dílů celého cyklu. Tento návrh se týká časového období nacionalismu 19. století. Autory scénáře jsou historik Muzea města Ústí nad Labem Mgr. Martin Krsek a umělec – člen souboru Činoherního studia Ústí nad Labem Jiří Maryško.

Velmi zajímavá je vizuální podoba filmu, která je založená na originalitě a účelné jednoduchosti. Technicky se bude jednat o kombinaci hraného a animovaného filmu. Animace je zamýšlena papírovými kulisami s komiksovým nádechem, hraná část je uváděna průvodcem nadšeným a vzdělavatelným badatelem a postavami v dobových kostýmech.

O koncepci snímku jsme hovořili se spoluautorem historikem Mgr. Martinem Krskem

 

Martine, co si slibuješ od vznikajícího snímku? Myslíš, že je to forma vzdělávání, která dokáže zaujmout?

Náš úkol je nelehký  - oslovit studenty středních škol. Musíme hledat formy, které je zaujmou. Máme před sebou diváka zhýčkaného filmy a počítačovými hrami s 3D animací. Nemáme ani schopnosti ani prostředky trumfnout takovou konkurenci. Proto jsme se rozhodli svého diváka překvapit. Vsadili jsme na vizuálně jednoduchou, ale neotřelou formu, říkáme ji interně „punková“. A za hlavními parametry jsme si určili sdělnost a humor. 

Jaké bude konkrétně vizuální provedení celého cyklu? Nějaké podrobnosti o jiných dílech z jiného časového období?

V prvním díle už máme jasno – budou to vlastně papírové vystřihovánky. Náš badatel bude pomocí nůžek rekonstruovat historické děje. Chceme každý z šesti dílů zpracovat jinou výtvarnou technikou, nebo přinejmenším použít více technik, než jen práci s papírem. Jeden z dílů týkající se aktuální otázky neonacismu by se například měl odehrávat v ilustracích na lidské kůži.

Kterým tématům se hotový scénář věnuje?

Papírové postavy a kulisy používáme k vizualizaci tématu Nacionalismus, jeho formy a symboly ve druhé polovině 19. a počátku 20. století. Byl to historik PhDr. Jiří Rak, Ph.D., který přišel s nápadem demonstrovat nacionalismus 19. století na příběhu Národního divadla. Další tematické okruhy jsou: Protonacionalismus ve středověku, Rané formy moderního nacionalismu, Geneze extremistických forem nacionalismu koncem 19. a ve 20. století, Propaganda a symboly extremistických forem nacionalismu v dějinách, Formy a obsah aktuálního nacionálního extremismu, Propaganda a symboly aktuálního nacionálního extremismu. Samozřejmě i tyto velmi odborně znějící názvy budeme prezentovat prostřednictvím atraktivních příběhů blízkých našemu divákovi.

 

Kdy se můžeme těšit na hotový film?

První díl by měl být zkušebně promítán na vybraných školách už začátkem příštího školního roku.