lis, po

kancelář: B 213

Vzdělání, profesní životopis

• 1979 – 1985 -  Pedagogická fakulta v Ústí nad Labem -  obor ČJ – OV
  • 1992 – 1995 -  Pedagogická fakulta v Ústí nad Labem -  rozšiřující studium angličtiny
  • 1985 - 2002 - učila na Základní škole v Chabařovicích český jazyk a literaturu, občanskou výchovu a angličtinu
  • 2001 – 2003 -  působila na PedF UJEP jako externí lektor výběrových kurzů Výchova k občanství, Nové horizonty výchovy k občanství
  • 2003 - 2014 - vyučovala na PedF UJEP a později na FF UJEP na částečný úvazek kurzy Didaktika OV, Úvod do didaktiky společenských věd, Didaktika společenských věd, povinně volitelné kurzy Nové horizonty výchovy k občanství, Výchova k občanství a demokracii, Výchova v evropských a globálních souvislostech, Kontroverzní témata ve výuce společenských věd. Od září 2014 zde vyučuje na celý úvazek.
  • 2002 – 2011- působila na plný úvazek jako odborná asistentka didaktiky OV a ZSV na katedře občanské výchovy a filosofie Pedagogické fakulty UK v Praze
  • 2008 – dosud – přednáší Didaktiku občanské výchovy a společenských věd na Ústavu profesního rozvoje pracovníků ve školství na PedF UK v Praze.

Odborná specializace

21. září 2011 obhájila na PedF UK disertační práci na téma Axiologické a kognitivní založení výchovy k demokracii v současné škole v doktorském studijním programu Filozofie.

Odbornou specializaci zaměřuje na oborovou didaktiku výchovy k občanství a společenských věd, na axiologickou dimenzi ve výuce výchovy k občanství a společenských věd a na kontroverzní témata ve výuce výchovy k občanství a společenských věd.

Výuka

Bakalářské obory:

• Úvod do didaktiky společenských věd
  • Výchova k občanství a demokracii
  • Kontroverzní společenská témata

Obory navazujícího magisterského studia:

• Úvod do didaktiky společenských věd
  • Didaktika společenských věd I, II
  • Didaktika občanské výchovy
  • Axiologická a kognitivní dimenze ve výuce společenských věd
  • Výchova k demokracii
  • Kontroverzní témata ve výuce společenských věd
  • Didaktické praktikum z výuky společenských věd

Kurzv angličtině:

• Foundations of Citizenship and Democracy

Výzkum

• 2014 - projekt Stimulace vědecko-výzkumné činnosti akademických pracovníků FF UJEP s názvem  Kontroverzní témata ve výuce společenských věd
  • 2015 - projekt Stimulace veěckovýzkumné činnosti akademických pracovníků FF UJEP s názvem
  • 2015 – účast v projektu Inovace vybraných studijních oborů na FF UJEP v rámci IP 2015 (NS 63201 08 0001 01)

Publikační činnost

• HAVLÍNOVÁ, I.: Umíš to řící přímo?, in Mezigenerační porozumění a komunikace, Eurolex Bohemia, Praha 2005, str. 83 – 90. ISBN80-96861-80-5
  • HAVLÍNOVÁ, I.: Multikulturní vzdělávání v projektech a programech pro školy. Článek ve sborníku Multikulturní vzdělávání ve vzdělávání budoucích učitelů a dalším vzdělávání učitelů. PF UK, Praha 2007, s. 331-339.
  • HAVLÍNOVÁ, I.:Environmentální výchova a výchova k občanství. Metodický manuál. PF UK Praha 2007.
  • HAVLÍNOVÁ, I.: Základy demokracie – Spravedlnost. Manuál pro žáky, manuál pro učitele, kniha příběhů – překlad a adaptace z originální americké verze Foundations of Democracy - Justice.  Kreace Praha, 2007. ISBN0-89818-179-8.
  • HAVLÍNOVÁ, I.: Multikulturní vzdělávání v projektech a programech pro školy. Článek ve sborníku Multikulturalismus a multikulturní výchova. PF UK, Praha 2009, s121-130. ISBN-978-80-7290-392-4.
  • HAVLÍNOVÁ, I.: Náměty pro práci s texty v seminářích oborové didaktikyy. Článek ve sborníku Multikulturalismus a multikulturní výchova. PF UK, Praha 2009, s 219-226. ISBN-978-80-7290-392-4.
  • HAVLÍNOVÁ, I. - HOLÁ, K., Historie jako lidský příběh. Didaktické náměty. Praha 2010.
  • HAVLÍNOVÁ, I., Historie jako lidský příběh – metoda orální historie ve výuce výchovy k občanství a společenských věd, in: MÄRZ, J.- LENCOVÁ, H. (vyd.), Brána školního dějepisu otevřená, Ústí nad Labem 2012, ISBN 978-80-7414-451-6.

Skripta – distanční text:

• HAVLÍNOVÁ, I., Didaktické náměty výuky výchovy k občanství a společenských věd, Praha, PedF UK, 2014. ISBN 978-80-7290-670-3.

Učebnice:

• VALENTA, M., MÜLLER, O., HAVLÍNOVÁ, I.: Občanská výchova pro šestý ročník základní školy a odpovídající ročník víceletých gymnázií. Úvaly 2015. ISBN 978-80-7361-097-5.

Další aktivity

1998 – 2004 – členka předsednictva Sdružení pro výchovu k občanství a demokracii, výkonná ředitelka sekce CIVITAS, mezinárodního výměnného programu.

2005 – 2014 – výkonná ředitelka občanského sdružení CIVITAS-CZ.

Působila jako recenzentka učebnic občanské výchovy a českého jazyka při Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Prezentace na konferencích

• International Congress on Civic Education, Dallas, Texas, 6. – 9.10. 2005 – příspěvek Education for Democracy: Experience and Challenges
  • Konference Násilí ve výchově, umění a sportu, Pedf UK Praha, 4.5.2006 – příspěvek Nenásilná výchova
  • International Congress on Civic Education, Buenos Aires, Argentina , 16.-20.5.2007 – příspěvek Strengthening Democracy through Project Citizen)