Filozofická fakulta UJEP

Naposledy aktualizováno23. 2. 2017 10:48

Back Home KHI Menu KHI Aktuality a akce KHI

Výuka a konzultace Mgr. Märce

V týdnu od 27. února do 3. března 2017 bude Josef Märc nepřítomen - odpadá výuka i konzultační hodiny.

Výuka prof. Royta

Dne 23. 2. 2017 výuka prof. Royta započne od 17:00 h. ve FA 219, týká se 1 ročníků a studentů FUD.

Nepřítomnost - dr. Koumar

V týdnu od 27.2. - 3.3. 2017 nebude dr. Koumar přítomen na fakultě. Konzultační hodiny ani výuka v tomto týdnu neproběhnou.

Pozvánka na historický proseminář

Vážení,

dovolujeme si vás pozvat na historický proseminář, který společně oslavíme na Mezinárodní den žen.  Slavit MDŽ budeme 8. 3. v hospůdce Grill&Pub (Masarykova 69), vše vypukne v 19:30. Těšit se můžete na scénky, hospodský kvíz, či pasování prváků. Všichni jste srdečně zváni. Pro více informací sledujte facebookovou událost: https://www.facebook.com/events/298443953891607/

P. S. nezapomeňte si kostým!

za pořadatelský tým Adéla Čornyjová a Lenka Phamová

Výuka předmětu KHI/ PSD Příprava k obhajobě DP a SZZ

Dne 24. 2. se výuka předmětu KHI/PSD Příprava k obhajobě DP a SZZ uskuteční mimořádně od 10:00 v učebně A 219. Účast zapsaných studentů nutná.

Pokyn vedoucího katedry historie k realizaci výuky cizích jazyků

Vážení kolegové, věnujte zvýšenou pozornost aktualizovanému pokynu vedoucího katedry historie k realizaci výuky cizích jazyků a jejich vazby na podmiňované předměty.

doc Pokyn

Nepřítomnost sekretářky KHI

V termínu od 27. 2. - 6. 3. 2017 nebude z důvodu čerpání dovolené na KHI přítomna pí Hráčová.

Výuka prof. Royta

Výuka prof. Royta bude pro LS 2016/ 2017 zahájena dne 23. 2. 2017.

Upozornění pro studenty vyšších ročníků bakalářského studia

Zápis na jednotlivá cvičení z předmětu KHI/ODS je nutné vnímat jako orientační. K finálnímu přerozdělení studentů v rámci výuky doc. Dršky a dr. Tomíčka dojde v prvním týdnu nového semestru.

Nepřítomnost Mgr. Märce

Z důvodu služební cesty nebude Josef Märc přítomen ve dnech 24. a 25. listopadu na pracovišti.
Děkuji za pochopení.
Josef Märc

Výuka dr. Tomíčka

Cvičení dr. Tomíčka z USH dne 24. 11. 2016 od 16:00 se z důvodu přednášky v muzeu nekoná a bude nahrazeno

Výuka Mgr. Brožové

Dne 1. 3. 2016 odpadá výuka Mgr. Brožové z důvodu zahraniční služební cesty.

Přístup do systému Moodle

Popis přístupu (a změny hesla) do systému Moodle lze realizovat prostřednictvím Návodu pro přihlášení - změnu hesla (Moodle).

Kronika česká Václava Hájka z Libočan v Muzeu města Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem připravuje každý měsíc téma pro malou výstavní prezentaci „Exponát měsíce…“. Na leden  si připravila téma Helena Houfková z muzejní knihovny, vystavila exponáty slavné Hájkovy „Kroniky české“.

Hájkova Kronika česká zahrnuje české dějiny od příchodu Čechů do země (podle Hájka 644) do korunovace Ferdinanda I. roku 1526. Je to rozsáhlé a živé kronikářské vyprávění, napsané poutavým slohem, co do obsahu však ne příliš spolehlivé. Po staletí byla hlavním zdrojem informací o českých dějinách, nahradil jej teprve František Palacký svými neméně monumentálními Dějinami národa českého a od té doby se Kronika stává především předmětem historického zkoumání. Poprvé vyšla v roce 1541, druhého  českého vydání se dočkala až v roce 1819. To má stejnou podobu jako vydání původní. Třetí vydání vyšlo díky historikovi Václavu Flajšhansovi  v letech 1918 až 1933. Německy vyšla kronika v letech 1596, 1697 a 1718 a tato německá vydání byla základním dílem  k českým dějinám v německojazyčném prostředí (ale i jinde v Evropě) až do konce 18.století . Nejnovější vydání je z roku 2013 a zasloužilo se o něj nakladatelství Academia.

Václav Hájek z Libočan, český kněz, pocházel z drobné šlechty z Libočan u Žatce, zemřel 18. března 1553 v Praze.
Muzejní knihovna v Ústí nad Labem vlastní všechna česká vydání (kromě prvního) – tedy z let 1819, 1918, 1981, 2013 a dvě vydání německého překladu (Norimberk  1697, Lipsko 1718). Všechny tyto zajímavé a vzácné tisky jsou vystaveny v přízemí  Muzea města Ústí nad Labem do konce ledna 2014, ale i poté budou k dispozici zájemcům a badatelům v knihovně Muzea města Ústí nad Labem.

jpg Plakát

Studijní oddělení