Filozofická fakulta UJEP

Naposledy aktualizováno22. 1. 2017 21:03

Back Home KHI Menu KHI Aktuality a akce KHI

Nepřítomnost dr. Tomíčka

Ve dnech 20. - 27. 1. 2017 nebude dr. Tomíček přítomen na katedře.

Informace doc. Dršky - zkouška z Obecných dějin středověku

Vzhledem k tomu, že se až do 9.1. nikdo nepřihlásil přes STAG ke zkoušce z Obecných dějin středověku, upozorňuji studenty posledního ročníku bc. studia historie a historie ve všech kombinacích, stejně jako studenty, kteří mají povinnost tuto zkoušku během bc. studia v rámci svého programu složit, že nebudu poskytovat během LS mimořádné termíny pro uzavření studia a možnost přihlásit se k státní závěrečné zkoušce.
Václav Drška

Celostátní soutěž studentských vědeckých prací Historie 2016

Vážené kolegyně a kolegové, byl vyhlášen nový ročník celostátní soutěže studentských vědeckých prací (CSVK). Soutěžní práce pro školní kolo je možné podávat do 20. 1. 2017. Práce se odevzdávají elektronicky na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a ve dvou tištěných kopiích dodaných na sekretariát Katedry historie FF UJEP. Celostátní kolo se uskuteční formou konference ve dnech 6. – 7. dubna 2017 na FF JU v Českých Budějovicích.

Do soutěže se mohou přihlásit zájemci z řad studentů bakalářského či magisterského oboru. Přijímány jsou rovněž práce vycházející z kapitol obhájených BP nebo neobhájených DP, nikoliv však texty již publikované, resp. k vydání přijaté.

Soutěžní práce mohou mít rozsah maximálně 30 normostran (tj. 54 000 znaků celkem). Započítá se do nich jak hlavní text, tak poznámkový aparát. Soupis pramenů a literatury se do celkového počtu normostran nezapočítává, stejně jako přílohy ve formě tabulek, grafů, obrázků či edic textů. Práce musí být opatřena českým resumé v rozsahu max. 1 800 znaků.

SZZ na KHI FF UJEP

SZZ na KHI FF UJEP proběhnou 3. ledna, dále pak 7. a 8. února 2017

Nepřítomnost Mgr. Märce

Z důvodu služební cesty nebude Josef Märc přítomen ve dnech 24. a 25. listopadu na pracovišti.
Děkuji za pochopení.
Josef Märc

Výuka dr. Tomíčka

Cvičení dr. Tomíčka z USH dne 24. 11. 2016 od 16:00 se z důvodu přednášky v muzeu nekoná a bude nahrazeno

Výuka Mgr. Brožové

Dne 1. 3. 2016 odpadá výuka Mgr. Brožové z důvodu zahraniční služební cesty.

Přístup do systému Moodle

Popis přístupu (a změny hesla) do systému Moodle lze realizovat prostřednictvím Návodu pro přihlášení - změnu hesla (Moodle).

Kronika česká Václava Hájka z Libočan v Muzeu města Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem připravuje každý měsíc téma pro malou výstavní prezentaci „Exponát měsíce…“. Na leden  si připravila téma Helena Houfková z muzejní knihovny, vystavila exponáty slavné Hájkovy „Kroniky české“.

Hájkova Kronika česká zahrnuje české dějiny od příchodu Čechů do země (podle Hájka 644) do korunovace Ferdinanda I. roku 1526. Je to rozsáhlé a živé kronikářské vyprávění, napsané poutavým slohem, co do obsahu však ne příliš spolehlivé. Po staletí byla hlavním zdrojem informací o českých dějinách, nahradil jej teprve František Palacký svými neméně monumentálními Dějinami národa českého a od té doby se Kronika stává především předmětem historického zkoumání. Poprvé vyšla v roce 1541, druhého  českého vydání se dočkala až v roce 1819. To má stejnou podobu jako vydání původní. Třetí vydání vyšlo díky historikovi Václavu Flajšhansovi  v letech 1918 až 1933. Německy vyšla kronika v letech 1596, 1697 a 1718 a tato německá vydání byla základním dílem  k českým dějinám v německojazyčném prostředí (ale i jinde v Evropě) až do konce 18.století . Nejnovější vydání je z roku 2013 a zasloužilo se o něj nakladatelství Academia.

Václav Hájek z Libočan, český kněz, pocházel z drobné šlechty z Libočan u Žatce, zemřel 18. března 1553 v Praze.
Muzejní knihovna v Ústí nad Labem vlastní všechna česká vydání (kromě prvního) – tedy z let 1819, 1918, 1981, 2013 a dvě vydání německého překladu (Norimberk  1697, Lipsko 1718). Všechny tyto zajímavé a vzácné tisky jsou vystaveny v přízemí  Muzea města Ústí nad Labem do konce ledna 2014, ale i poté budou k dispozici zájemcům a badatelům v knihovně Muzea města Ústí nad Labem.

jpg Plakát

Studijní oddělení