Filozofická fakulta UJEP

Back Home KHI Menu KHI Aktuality a akce KHI

12. letní škola medievistických studií

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

v příloze naleznete program XII. letní školy medievistických studií. Dosud váhající se mohou stále ještě přihlásit pomocí formuláře na webových stránkách CMS: http://cms.flu.cas.cz/cz/badatele/nase-akce/doktorandske/letni-skola/xii-letni-skola-medievistickych-studii-2.html

Podrobnější organizační instrukce obdrží přihlášení na konci srpna.

Jako „warm up“ letošní letní školy nabízíme 29. srpna komentovanou prohlídku dvou stěžejních výstav hradních oslav Karla IV., Žezlo a koruna a Koruna království. Provedou nás (spolu)autoři těchto expozic Milena Bravermanová a Vít Vlnas. Sraz je ve 13.45 před Jízdárnou Pražského hradu. Zájemci prosím pište na mail CMS.

Udělování zápočtů doc. Hrubé

V pátek 26. 8. 2016 od 11.00 do 14.00 hod. bude doc. M. Hrubá udělovat zápočty. Týká se všech kurzů v rámci interního i kombinovaného studia.

Termíny SZZ KHI FF UJEP

SZZ na katedře historie se uskuteční 5. a 6. 9. 2016.

Konzultační hodiny dr. Rokoského

Konzultační hodiny dr. Rokoského se přesouvají na úterý od 13:00-15:00 hod.

Výuka Mgr. Brožové

Dne 1. 3. 2016 odpadá výuka Mgr. Brožové z důvodu zahraniční služební cesty.

Přístup do systému Moodle

Popis přístupu (a změny hesla) do systému Moodle lze realizovat prostřednictvím Návodu pro přihlášení - změnu hesla (Moodle).

Kronika česká Václava Hájka z Libočan v Muzeu města Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem připravuje každý měsíc téma pro malou výstavní prezentaci „Exponát měsíce…“. Na leden  si připravila téma Helena Houfková z muzejní knihovny, vystavila exponáty slavné Hájkovy „Kroniky české“.

Hájkova Kronika česká zahrnuje české dějiny od příchodu Čechů do země (podle Hájka 644) do korunovace Ferdinanda I. roku 1526. Je to rozsáhlé a živé kronikářské vyprávění, napsané poutavým slohem, co do obsahu však ne příliš spolehlivé. Po staletí byla hlavním zdrojem informací o českých dějinách, nahradil jej teprve František Palacký svými neméně monumentálními Dějinami národa českého a od té doby se Kronika stává především předmětem historického zkoumání. Poprvé vyšla v roce 1541, druhého  českého vydání se dočkala až v roce 1819. To má stejnou podobu jako vydání původní. Třetí vydání vyšlo díky historikovi Václavu Flajšhansovi  v letech 1918 až 1933. Německy vyšla kronika v letech 1596, 1697 a 1718 a tato německá vydání byla základním dílem  k českým dějinám v německojazyčném prostředí (ale i jinde v Evropě) až do konce 18.století . Nejnovější vydání je z roku 2013 a zasloužilo se o něj nakladatelství Academia.

Václav Hájek z Libočan, český kněz, pocházel z drobné šlechty z Libočan u Žatce, zemřel 18. března 1553 v Praze.
Muzejní knihovna v Ústí nad Labem vlastní všechna česká vydání (kromě prvního) – tedy z let 1819, 1918, 1981, 2013 a dvě vydání německého překladu (Norimberk  1697, Lipsko 1718). Všechny tyto zajímavé a vzácné tisky jsou vystaveny v přízemí  Muzea města Ústí nad Labem do konce ledna 2014, ale i poté budou k dispozici zájemcům a badatelům v knihovně Muzea města Ústí nad Labem.

jpg Plakát

Studijní oddělení