čec, čt

Petiční kampaň organizace ADRA “Every child. Everywhere. In school.” se zasazuje o to, aby každé dítě na světě mělo přístup ke vzdělání. V současnosti 90 % dětí s postižením na světě nemůže chodit do školy (více v článku zde), děti na útěku mají 5x menší šanci na to dokončit základní vzdělání, dívkám, které nedokončí základní vzdělání, hrozí dětské svatby, interupce (více v článku zde). V rámci kampaně se zaměřujeme primárně na tyto nejohroženější skupiny.

Cílem je získat 1 000 000 podpisů. V současnosti jich stále přes 150 000 chybí. Díky Vaší podpoře a podpoře lidí po celém světě chceme toto téma dostat do popředí a zatlačit na instituce, které nám mohou pomoci zajistit změnu. Vzhledem k tomu, že ADRA součástí mezinárodní sítě, působící ve 130 zemích světa, jsme v kontaktu s mnoha politickými leadery ať už na mezinárodní nebo lokální úrovni. To nám dává velkou sílu k tomu, aby mohlo být změny dosaženo a aby se zviditelnila situace dětí na útěku, dětí s postižením a dívek, kterým je přístup ke vzdělávání nejčastěji odepřen.

Proč se zaměřujeme právě na vzdělávání?

Vzdělání mění životy. Bez přístupu k němu se lidé nemohou měnit. Díky vzdělání se dětem otevírají zcela nové možnosti, obzory. Tím to ale nekončí - změní se i život jeho rodiny, komunity a dalších generací. Z přístupu ke vzdělání pro všechny děti, má přístup celá společnost.

Proč kampaň spouštíme právě teď?

Přestože od roku 2000 do roku 2012 celkový počet dětí, které nechodí do školy, poklesl o polovinu, není důvod k oslavám. Tento pozitivní trend se zastavil a pandemie koronaviru jej může otočit. České děti se postupně vrací do škol, v tuto chvíli ale stále téměř 3/4 žáků a studentů na celém světě zůstává doma - jedná se o 1,3 bilionu dětí v 186 zemích. Čím déle situace potrvá, tím roste pravděpodobnost, že se děti - a to především dívky, děti s postižením a ty z nejchudších rodin - do školy už nevrátí.

Kde ADRA Česká republika v současnosti pomáhá dětem v rozvojových v získání přístupu ke vzdělání?

• Zajišťujeme přístup ke vzdělávání nejchudším dětem ze slumů v Bangladéši v projektu Čalantika a BanglaKids. V rámci těchto programů získalo základní vzdělání již tisíce žáků.
  • Poskytujeme podporu vzdělávání dětem v uprchlických táborech v Myanmaru.
  • Stavíme školu pro malijské děti v Nigeru.

Více informací na webových stránkách www.adrapetice.cz nebo ve FB příspěvku.

Děkujeme.