Sidebar

15
čec, st
31 Aktuality

Dne 5. 11. 2019 proběhl ve Veřejném sále Hraničář maraton krátkých filmů o zániku obcí a památek kvůli těžbě uhlí v severočeské uhelné pánvi, které představil Národní památkový Ústav – ÚOP v Ústí nad Labem.

Akce s názvem Terra nullius? Zánik obcí na Chabařovicku přilákala i diváky z již neexistujících obcí.

„Ze sedmdesátky dokumentárních filmů jsme vybrali ty, které se týkají nejbližšího okolí Ústí nad Labem. Zajímavý je jejich rozdílný přístup k zachycení zániku obcí a života v nich. Zatímco v krátkých filmech Otovice (1976) a Vyklice (1977) nás klidný hlas Miroslava Moravce ujišťuje o nevyhnutelnosti likvidace pro lepší zítřky, dokument o Žichlicích s názvem Paměť v terénní nerovnosti (1988) je plný smutku, nostalgických záběrů a otázek po smyslu celé věci. Odklon od budovatelského nadšení je díky desetiletému odstupu znát i ve dvou dalších filmech, které jsou z celé řady asi nejemotivnější, byť se týkají obce, která oproti původním plánům zcela nezanikla. Hodinový dokument Místo: Chabařovice, čas: podvečer (1987) začíná oznámením místního rozhlasu o zákazu pohřbívání a stejně jako ve Zprávě z Chabařovicka (1989) je zde zachycena řada místních obyvatel,“ přiblížila promítání pracovnice vztahů s veřejností NPÚ v Ústí nad Labem Věra Brožová.

Po filmové části následovala příjemná informativní diskuze, které se zúčastnili Mgr. Petr Karlíček Ph. D. (ředitel Archivu města Ústí nad Labem), Milan Jansa (Chabařovice) a moderátor Petr Honzejk (komentátor HN).

„Na filmy o obcích, ve kterých žili, reagovali návštěvníci velmi živě. Poznávali spoluobčany a známé, vykřikovali Jé, to je ta a ta! Byli tam i lidé z historické laické veřejnosti. Zajímaví a aktivní byli především lidé z vytěžených Vyklic a amatérští historici okolo Ing. Sochockého, kteří založili Muzeum Chabařovice. Byli rádi, že vidí filmy, které jsou běžně nedostupné, jen protože se nikde nepromítají. Část publika to vnímala kontroverzně, bylo mezi nimi cítit napětí a brali to velmi živě. Byla ale škoda, že než aby se někteří z nich odhodlali k diskuzi, tak sál opustili. Potěšilo mě ovšem, že akce měla velkou návštěvnost. Dokonce diváci projevili zájem, že by se mohla akce opakovat. Uvidíme, jestli se v příštím roce znovu objeví cyklus Proměny severočeské krajiny, jen s jinými obcemi,“ uvedl Petr Karlíček.