Sidebar

2
čec, čt
33 Aktuality

Dne 30. 10. 2019 se veřejnosti naskytla příležitost opět zavítat do kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V rámci Sametových oslav zde proběhla roadshow ČT s názvem „1989-2019: 30 let svobody médií“.

V rámci debaty, která započala v 15:00 v Zelené aule MFC UJEP, se setkali redaktoři ČT Nora Fridrichová a Kamil Švec se zástupci univerzity Danielem Kroupou z katedry politologie a filozofie FF UJEP, filozofem a chartistou, a Michalem Kolečkem, bývalým děkanem FUD a jedním ze členů stávkového výboru v roce 1989. Besedu provázela děkanka FF Michaela Hrubá, a během debaty byla rozvedena témata související s chápáním svobody slova a změnou, která nastala po sametové revoluci, stejně jako témata související s proměnami zpravodajství, rolí veřejnoprávních médií, vlivem internetu a sociálních sítí. Vše s akcentem na 30. výročí pádu totalitního režimu a důležitost principu svobody slova, ale i nezávislosti veřejnoprávních médií.

„Beseda navázala na naše předcházející úspěšné akce realizované ve spolupráci s Českou televizí. Na dobu před listopadem 1989, kdy totalitní režim potlačoval svobodu slova, by se zapomenout nemělo, a proto je důležité, aby se význam svobody a demokracie připomínal zejména mladé generaci, která dnešní realitu již bere jako samozřejmost. Výročí 30 let od sametové revoluce se snažíme v Ústí nad Labem i širším regionu připomenout besedami, výstavami a dalšími akcemi, které se obracejí do veřejného prostoru, a já věřím, že budou rezonovat nejen jako akce vzpomínkové, ale že upozorní i na problémy, které naši svobodu a demokracii v současnosti ohrožují.“ uvedla M. Hrubá.