Sidebar

2
čec, čt
33 Aktuality

Ve dnech 17.-21. 12. 2018 se uskutečnil 1. ročník Filmového festivalu na Filozofické fakultě. Promítáno bylo 25 filmů z festivalu Jeden svět a za celý týden dorazila zhruba stovka návštěvníků.

Studenti všech kateder se spojili a vytvořili jedinečnou akci pro studenty i veřejnost. Program připravovala každý den jiná skupina studentů, kteří ač měli zrovna zápočtový týden, zhostili se organizace se ctí a střídali se při debatách s pozvanými osobnostmi a účastníky festivalu. Součástí akce byl také doprovodný program – přednáška Marka Orko Váchy ve středu večer, workshopy, besedy s odborníky. Promítací dny byly rozděleny do tematických okruhů, proběhl Eko čtvrtek a pátek lásky a zbylé dny to byla taková všehochuť. Vstup na akci byl zdarma a nachystáno bylo také občerstvení k filmu – popcorn, svařák, pudink, bábovka, polévka, cukroví a jiná překvapení.

„Festival nebyl jen přehlídkou zajímavých dokumentů. Byl také možností se v předvánočním čase na chvíli zastavit a podívat se na naše české problémy optikou válkou zmítaných zemí, dětí pracujících v továrnách na textil, umírajících dívek, pro jejichž záchranu nemohou lékaři nic udělat, protože jim to zakazuje zákon, optikou naší planety, jejíž biodiverzita nenávratně mizí a uvědomit si, že z této perspektivy je náš předvánoční shon mimořádnou výsadou života v zemi, jíž žádná válka nezmítá, děti mohou chodit do školy a zdravotní péče je dostupná všem.“ Uvedla organizátorka Festivalu Barbora Řebíková.

Festival oslovil také středoškoláky z Mostu, kteří neváhali přijet a shlédnout filmy tematicky zaměřeného Eko čtvrtku, debatovat s Petrem Globočníkem, vyrobit si placku s vlastním motivem nebo si jen prohlédnout fakultu, kam by mohli za pár let nastoupit. Jsme rádi, že si do naší učebny našla cestu i veřejnost a doufáme, že se příští ročník povede stejně tak, jako ten letošní.