Sidebar

4
pro, ne
26 Aktuality

V minulém týdnu proběhla slavnostní vernisáž výstavy „Ostwärts in den Westen“ (Přes východ na Západ), kterou uspořádala katedra germanistiky FF UJEP. Výstava mapující osudy uprchlíků z NDR je k vidění ve foyer Filozofické fakulty UJEP, kde si ji zájemci mohou prohlédnout až do 31. října 2022.

Výstava mapuje události roku 1989, kdy se pro část obyvatel tzv. východního Německa stala bránou k jejich cestě na Západ paradoxně Praha v tehdejším stále socialistickém Československu.

Zahájení výstavy proběhlo za účasti Libuše Černé, ředitelky festivalu globale°, a pamětníka Hanse Joachima Webera. Právě pan Weber se na Německém velvyslanectví v Praze staral od ledna 1989 o uprchlíky z východního Německa, kterých zpočátku nebylo mnoho. Ve vypjatých dnech pražského podzimu, které mapuje výstava, však jejich počet dosáhl až na 6 tisíc.

Atmosféru tehdejší doby měli studující i další zájemci z řad veřejnosti možnost blíže poznat rovněž během přednášky, která se konala v rámci celofakultního PVK jako úvod k vernisáži. Velký počet uprchlíků na Německém velvyslanectví v Praze měl za následek především nemalé logistické problémy: „Stěžejní byla například otázka, jak zajistit osobní hygienu či stravování pro tolik osob,“ poznamenal pan Weber.

Jednalo se zároveň o nejrůznější věkové skupiny, mezi uprchlíky nechyběly například ani děti či těhotné ženy. „Doteď si některé osudy pamatuji velmi živě, například příběh ženy, která v době těchto událostí byla v pátém měsíci těhotenství a v tomto stavu přelézala plot.“ Zapomenout se pak dle jeho slov nedá ani ohlušující projev radosti poté, co bylo lidem čekajícím na velvyslanectví sděleno, že mohou vycestovat.

Koncepce výstavy a hloubka jednotlivých příběhů pak jistě přiměla nejednoho návštěvníka k zamyšlení – důkazem toho byla i podnětná diskuze během vernisáže. Celé akce se k naší velké radosti zúčastnil také zástupce z Velvyslanectví SRN v Praze, pan Oliver Kestel, který ocenil především pojetí a autenticitu výstavy.

Jsme velmi rádi, že jsme mohli tento vhled do historie na naší fakultě obohatit o zmíněný kousek autentické „Zeitgeschichte“. Všem hostům i návštěvníkům děkujeme za společně strávené chvíle.

 

Přehled přednášek ZS 2022/2023

Adresář a konzultační hodiny

Hlasujte

Harmonogram FF UJEP

Pro zájemce o studium

Hlasujte

Studijní brožura

E-learning Moodle

Portál IS/STAG

Hlasujte

Virtuální prohlídka FF UJEP

Hlasujte

Konferenční portál KonFFer