Sidebar

26
zář, út
20 Aktuality

Doc. Balej ocenil studenty FF UJEP, kteří v roce 2021 prokázali vynikající výsledky na poli tvůrčí činnosti a sportu. V oblasti tvůrčí byla oceněna doktorandka FF PhDr. Vlasta Kordová za významné působení hned ve třech prestižních institucích (Institut für die Wissenschaften vom Menschen, Zentrum für Holocaust-Studien v Mnichově a vídeňská univerzita).

V oblasti sportu patří mezi oceněné plavecký paraolympionik Tadeáš Strašík, který se bohužel předání cen nemohl účastnit osobně.

Nepříznivá epidemická situace nedovolila v prosinci loňského roku předat Ceny rektora za rok 2021 na tradičním ceremoniálu udílení Cen. Ceny byly předány až nyní v rámci osobních setkání, kdy měl rektor UJEP, doc. Martin Balej, příležitost soukromě pohovořit s laureáty Cen a poděkovat jim za vynikající práci a i propagaci, kterou dělají ústecké univerzitě čest.

Cena rektora pro studenty za mimořádné výsledky v oblasti tvůrčí činnosti

Cenu rektora pro studenty za mimořádné výsledky v oblasti tvůrčí činnosti získala doktorandka katedry historie Vlasta Kordová. I přes náročné podmínky v období pandemie covid-19 se jí podařilo uspět v zahraničí, kde v průběhu uplynulých dvou let působila ve třech významných institucích. Díky získání prestižního stipendia Jana Patočky na vídeňském Institut für die Wissenschaften vom Menschen, poté uspěla při náročném výběrovém řízení v Zentrum für Holocaust-Studien v Mnichově, který je součástí Institut für Zeitgeschichte. Ten byl založen v roce 1949 jako první instituce, která se v poválečném (západním) Německu zabývala výzkumem období nacismu. Zde pobývala a bádala na jaře 2021. V současné době pokračuje ve své vědecké činnosti na vídeňské univerzitě díky stipendiu Ernst Macht Grant Weltweit. V průběhu svého studia publikovala řadu odborných textů, eseji a recenzí a též dvě autorské monografie.

Cena rektora pro studenty za nejlepší sportovní výsledky

Cenu rektora pro studenty za nejlepší sportovní výsledky získal student politologie a společenských věd Tadeáš Strašík, který reprezentuje Českou republiku jako para plavec. Trénuje v Ústecké akademii plaveckých sportů pod vedením bývalého československého reprezentanta Petra Garyho Thiela. Jeho plaveckou doménou jsou prsa a kvalitní je i v motýlku a polohovce. Na závodech v italském Lignanu v roce 2021 zaplaval na trati 100 metrů prsa čas 1:12,37, čímž stanovil nový český rekord. Díky tomuto času splnil limit pro účast na paralympijských hrách v Tokiu (24. 8. – 5. 9. 2021), kde nejprve v kategorii S10 v disciplíně 200 metrů polohový závod vylepšil svůj osobní rekord o dvě vteřiny a časem 2:24,00 se kvalifikoval do finále. Ve finále ještě posunul své maximum s časem 2:23,26 a obsadil na paralympijských hrách v Tokiu skvělé 8. místo.

Foto: Daniel Augustin, archiv UJEP.

BuFFet Filozofické fakulty

BuFFet FF UJEP

Pro zájemce o studium

Hlasujte

Aktuality

Adresář a konzultační hodiny

Hlasujte

Harmonogram FF UJEP

Studijní brožura

E-learning Moodle

Portál IS/STAG

Hlasujte

Virtuální prohlídka FF UJEP

Hlasujte

Konferenční portál KonFFer