lis, po

Ústav vznikl současně s univerzitou v roce 1991 jako její vědecké a koordinační centrum, vycházející ze specifiky regionu (staletá česko-německá symbióza, příhraniční charakter) a odpovídající novým společenským podmínkám.

Ústav si od začátku kladl za cíl nejen zkoumání česko-německých a česko-rakouských vztahů v minulosti, nýbrž i otvírání nových kontaktů s perspektivou multikulturní Evropy.

Projekt ústavu oponoval tehdejší ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Doc. PhDr. Vilém Prečan, jeho vznik podpořil i ředitel Slovanského ústavu AV ČR Prof. PhDr. Antonín Měšťan.

ÚSGS je od roku 2008 včleněn do struktury Filozofické fakulty UJEP, zprávy o činnosti viz výroční zprávy FF UJEP.

Über das Institut

Das Institut wurde gemeinsam mit der Universität 1991 als Koordinations- und Wissenschaftszentrum gegründet. Hauptforschungsziel sind die tschechisch-deutschen Beziehungen in Geschichte und Gegenwart.

Ziel des Instituts ist von Anfang an, nicht nur die Erforschung der tschechisch-deutschen und tschechisch-österreichischen Beziehungen, sondern auch die Erweiterung der Kontakte im vereinigten Europa.

Das Institut wurde 2008 in die Philosophische Fakultät der UJEP integriert.

Sídlo

Pasteurova 13